Acasă » Știri » Amendă de 3.000 de lei pentru toți proprietarii de apartamente. Pot face și muncă în folosul comunității

Amendă de 3.000 de lei pentru toți proprietarii de apartamente. Pot face și muncă în folosul comunității

De: Anca Chihaie 19/07/2025 | 11:59
Amendă de 3.000 de lei pentru toți proprietarii de apartamente. Pot face și muncă în folosul comunității
Sursă: Pixabay

Viața la bloc are avantajele sale, însă vine și cu o serie de obligații pe care locatarii trebuie să le respecte pentru a menține o conviețuire civilizată. Fie că ești proprietar sau chiriaș, felul în care te comporți influențează direct atmosfera generală din clădire. De aceea, este important să ții cont de regulile comunității și să dai dovadă de respect față de ceilalți vecini, potrivit Capital.ro

Una dintre cele mai frecvente surse de conflicte între locatari este zgomotul. Potrivit Legii 61/1991, orele de liniște trebuie respectate cu strictețe, fiind stabilite între 13:00–14:00 și 22:00–08:00. În aceste intervale, este interzisă folosirea echipamentelor zgomotoase sau desfășurarea unor activități care pot perturba liniștea locatarilor. Dacă intenționezi să organizezi o petrecere sau trebuie să efectuezi lucrări urgente, este de bun-simț să anunți vecinii din jurul apartamentului tău.

Depășirea limitei legale de zgomot – adică peste 110 decibeli – poate atrage sancțiuni severe. În cazul în care deranjul se repetă, amenzile pot ajunge până la 3.000 de lei și, în anumite situații, se poate dispune chiar muncă în folosul comunității. Așadar, respectarea liniștii comune nu este doar o chestiune de bună-creștere, ci și una de legalitate.

Vezi AICI cum trebuie să menții curățenia și ordinea în bloc.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video