Acasă » Știri » Știri interne » Bucureştenii au făcut o petiţie online pentru instalarea unor panouri de protecţie la metrou

Bucureştenii au făcut o petiţie online pentru instalarea unor panouri de protecţie la metrou

De: Cancan 14/12/2017 | 09:03
Bucureştenii au făcut o petiţie online pentru instalarea unor panouri de protecţie la metrou
A fost iniţiată o petiţie online pentru istalarea unor „scuturi anti-suicid” pe marginea peroanelor de la metrou, după incidentul de marţi seară, în care o tânără a fost împinsă în faţa garniturii de metrou în staţia Dristor 1. Petiţia a fost semnată deja de peste 10.000 de persoane.
 

Semnatarii solicită Primăriei Capitalei şi Metrorex instalarea unori panouri de protecţie, transparente, pe toată lungimea peronului, cu uşi care se deschid doar când trenul ajunge în staţie, blocând persoanele să ajungă în zona de rulare a metroului şi, deci, tentativele de omor, suicid şi accidentele, care par din ce în ce mai dese. Această măsură există deja în mai multe ţări europene.

Oamenii propun ca, în cazul în care nu există fonduri pentru „scuturi”, să fie montaţi senzori în dreptul staţiilor, care să ducă la oprirea curentului când detectează mişcare.

„Dacă nu este posibil din cauze financiare montarea scuturilor, atunci montarea unor senzori în dreptul staţiilor pentru a opri curentul şi metroul în tunel când detectează mişcare de pe peron în direcţai zonei de rulare a trenului”, se arată în motivarea petiţiei.

Semnatarii solicită şi montarea unor camere de supraveghere performante, cu rezoluţie mare, pentru „identificarea mai uşoară a persoanelor periculoase ce atentează la bunurile şi viaţa călătorilor”.

 

 

 
 

 

Urmărește Cancan.ro pe Google News
×