Acasă » Știri » Vești proaste pentru șoferii români. Se vor întoarce în sălile de examen

Vești proaste pentru șoferii români. Se vor întoarce în sălile de examen

De: Cristian Lisandru 10/07/2019 | 13:24
Vești proaste pentru șoferii români. Se vor întoarce în sălile de examen
Vești proaste pentru șoferii români. Se vor întoarce în sălile de examen

Vești proaste pentru șoferii români. Noile prevederi ale Codului Rutier vor da serioase ”bătăi” de cap celor care, încălcând legea, vor rămâne fără permis. Pentru a-și recupera ”dreptul” de a circula, la volan, pe drumurile publice, șoferii vor fi nevoiți să susțină încă un examen.

Posesorii de permise care vor cădea în ”abatere” vor susține, din nou, examenul scris. Evident, o astfel de informație este de natură să îi pună serios pe gânduri pe aceia cărora le place ”riscul” și consideră că vor avea norocul să nu ia contact cu un filtru al Poliției Rutiere. Mai mult, persoanele care nu au absolvit 11 clase… nu vor mai putea susține examenul pentru permisul auto – scopul fiind acela de a-i convinge pe mulți adolescenți să nu abandoneze studiile.

O nouă regulă a intrat în vigoare de la 1 iulie. Pentru ca un cetățean să poată obține permisul de conducere, trebuie să îndeplinească și următoarea condiție: să aibă minimum 10 clase terminate, conform puterea.ro.

De asemenea, pentru persoanele în vârstă – care conduc – vor avea loc, mai des, controale medicale. Șoferii care au abateri vor fi consiliați psihologic, potrivit aceleiași surse. De menționat că aceste schimbări, vor a avea loc pentru următorii patru ani.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video