Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis avertizări de ultimă oră. Urmează zile de foc pentru români, cu un aer sufocant și fenomene extreme care vor lovi mai multe regiuni.
Vremea o ia complet razna. Încă de miercuri, 24 iunie, atmosfera devine irespirabilă. Meteorologii trag un semnal de alarmă major: un val de căldură extremă pune stăpânire pe teritoriu, în timp ce furtunile devastatoare pândesc la colț. Indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități, transformând Capitala și județele vizate într-un adevărat cuptor.
Miercuri și joi, valul de căldură se va extinde în majoritatea regiunilor. Temperaturile maxime vor oscila în general între 25°C și 35°C, cele mai ridicate valori fiind așteptate în vestul și nord-vestul țării. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul psihologic de 80 de unități, ceea ce va accentua senzația de sufocare, în special în zonele de câmpie.

Joi, mai multe zone vor fi afectate: Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și sudul și estul Moldovei. Intervalul critic este vizat în special între orele 12:00 și 21:00.
În paralel cu disconfortul termic, instabilitatea atmosferică va deveni deosebit de accentuată în nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și în majoritatea zonelor montane.
Fenomene vizate:
În intervale scurte de timp (1-3 ore), cantitățile de apă vor ajunge local la 15…25 l/mp, iar izolat vor depăși 40…50 l/mp, existând risc de inundații locale.
România, sub cupolă de foc! Temperaturi de 36 de grade în 15 județe