Acasă » Știri » Știri externe » Ai iPhone? Punem pariu ca nu stiai asta despre telefonul tau!

Ai iPhone? Punem pariu ca nu stiai asta despre telefonul tau!

De: Cancan 16/08/2013 | 19:52
Ai iPhone? Punem pariu ca nu stiai asta despre telefonul tau!

Ai iPhone-ul deschis? Mai bine inchidel, pentru ca, potrivit unui nou studiu acest telefon consuma mai multa energie decat un frigider.

Potrivit studiului, un frigider consuma 322 kWh pe an, in timp ce un iPhone consuma 361 kWh.

La nivel global, aparatele folosite pentru a comunica intre noi consuma 10% din totatul energiei folosite intr-un an la nivel global. 

Pentru a face posibila comunicarea folosim energie produsa cu ajutorul carbunilor. Si pentru ca sectorul de comunicatii nu poate fi inchis niciodata, este imposibil sa reducem consumul de electricitate si emisiile de carbon.

R.N.

banner

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video