Acasă » Știri » De ce ar trebui să bei berea din pahar, nu din sticlă! Trucul pe care sigur nu-l ştiai

De ce ar trebui să bei berea din pahar, nu din sticlă! Trucul pe care sigur nu-l ştiai

De: Cancan 28/09/2017 | 09:47
De ce ar trebui să bei berea din pahar, nu din sticlă! Trucul pe care sigur nu-l ştiai

Aroma joacă un rol important în modul în care percepem gustul băuturilor alcoolice. Astfel, dacă bem berea direct din sticlă sau din cutiile în care a fost îmbuteliată aroma distinctivă se pierde, spun specialiştii.

Dacă torni berea în pahar declanşezi o reacţie chimică ce îi sporeşte aroma. Practic, bulele de aer din spumă eliberează câte puţin din aroma aceste băuturi, potrivit realitatea.net.

Turnarea berii într-un pahar îţi poate spune multe despre berea pe care o vei consuma. Culoarea şi textura spumei îşi dau detalii importante despre componenta amăruie a gustului berii.
 

 

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video