Acasă » Galerie foto » Ultima apariţie publică a Regelui Mihai! Şi-a sărbătorit ziua şi s-a întâlnit cu preşedintele Iohannis

Ultima apariţie publică a Regelui Mihai! Şi-a sărbătorit ziua şi s-a întâlnit cu preşedintele Iohannis

De: Cancan 05/12/2017 | 13:39
Ultima apariţie publică a Regelui Mihai! Şi-a sărbătorit ziua şi s-a întâlnit cu preşedintele Iohannis

Ultima apariţie publică a Regelui Mihai a fost în noiembrie 2014, atunci când a avut loc evenimentul „porţi deschise” la Palatul Elisabeta. În acea zi, majestatea Sa l-a invitat la prânz pe preşedintele ales, Klaus Iohannis.

În anul 2014 Regele Mihai I i-a invitat pe românii din ţară şi din Republica Moldova care au dorit să îi ureze „La mulţi ani”, cu ocazia zilei de naştere şi a zilei onomastice, pe 19 noiembrie, la evenimentul „Porţi Deschise” de la Palatul Elisabeta. 

Regele Mihai a ieşit atunci în balconul Palatului Elisabeta, alături de principesa moştenitoare Margareta şi de principele Radu. Aceştia au salutat mulţimea în timp ce fanfara „Muzica Reprezentativă a Armatei” a interpretat Imnul Regal.

După acest moment simbolic, Majestatea Sa l-a invitat la prânz pe preşedintele ales, Klaus Iohannis. Aceasta a fost prima întâlnire între Regele Mihai şi Klaus Iohannis. De altfel, pentru prima dată în istorie, Majestatea Sa a avut o astfel de întâlnire la Palatul Elisabeta cu un preşedinte ales, la doar 3 zile de la momentul votului prin care poporul a decis cine-i va fi conducătorul.

Casa Regală a României a postat pe site-ul său pe data de 14.01.2016 fotografii în care apar alături Regele Mihai I şi Regina Ana, la reşedinţa lor din Elveţia. În textul care însoţea imaginile se menţiona că Principesa Margareta şi Principele Radu urmau să-i viziteze pe cei doi la reşedinţa lor, acolo unde au luat parte la un prânz festiv, alături de prieteni de familie.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video