Acasă » Știri » Cine este românul care încasează indemnizaţie de şomaj de 15.800 de lei

Cine este românul care încasează indemnizaţie de şomaj de 15.800 de lei

De: Loredana T. 12/08/2019 | 16:53
Cine este românul care încasează indemnizaţie de şomaj de 15.800 de lei

Indemnizații de șomaj mai mari decât salariile, în România. Un fost director al unei societăţi comerciale din Arad primește de la stat puțin peste 15.800 de lei după ce a fost concediat.

Potrivit unui clasament întocmit de publicația Wall Street, în topul veniturilor din șomaj se mai află un manager din Sibiu, care primește aproape 10.000 de lei pe lună, dar și un manager de proiecte din Bucureşti, care are o indemnizaţie de şomer de 9.500 lei.

Potrivit statisticilor, în România sunt peste 250.000 de şomeri care încasează bani de la stat.

În primele şase luni ale acestui an au fost plătite indemnizaţii de şomaj în valoare totală de 180 de milioane de lei, cu 25 de milioane de lei mai puțin faţă de prima parte a lui 2018.

Cei mai mulți șomeri sunt în Bucureşti – peste 16.000. Urmează Dolj cu 13.600 și Neamţ cu puţin peste 10.000

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video