Acasă » Știri » Ioan Onisei, directorul general al Teatrului Național, a murit

Ioan Onisei, directorul general al Teatrului Național, a murit

De: Alina Nistor 03/02/2022 | 14:55
Ioan Onisei, directorul general al Teatrului Național, a murit

Directorul general interimar al Teatrului Naţional “I. L. Caragiale” din București a murit joi. Ioan Onisei avea vârsta de 68 de ani. Anunțul decesului a fost făcut de ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu.

Ioan Onisei conducea, ca director general interimar, Teatrul Național din București, după decesul marelui actor Ion Caramitru, cu care a făcut din echipă din 2014. Nu se știe, momentan, cauza decesului.

“Acum am primit o veste tristă, una din prea multele care au venit din lumea culturii în ultima vreme… Ioan Onisei, directorul general interimar al Teatrului Naţional, a plecat dintre noi. Jurist de profesie a fost un mare susţinător al culturii în diversele poziţii pe care, cu onoare, le-a ocupat: deputat, vicepreşedinte CNA, director general adjunct al TNB de peste 7 ani. A participat, cu discreţie şi profesionalism, la succesele TNB, fiind umbra ubicuă a altui mare dispărut, Ion Caramitru. Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească!”, a scris Lucian Romaşcanu, pe Facebook.

Ioan Onisei s-a născut pe 4 ianuarie 1954 la Piatra Neamț și era licențiat al Facultății din Drept al Universității București. A fost președinte al Consiliului Județean Neamț în perioada 1992-1996, secretar general al Asociației Preşedinților Consiliilor Județene, preşedinte al Delegației României la Congresul Puterilor Locale şi Regionale al Consiliului Europei în 1994.

A activat cu succes ca  secretar de stat la Ministerul Culturii, în două rânduri, la Ministerul Funcției Publice, apoi ca deputat în perioada 2000-2004. Între 2007 și 2012 a fost membru în Consiliul Național al Audiovizualului.

 

 

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video