Acasă » Exclusiv » Academicianul Constantin Bălăceanu-Stolnici vorbește despre greșelile lui Aristotel și Pitagora în cel mai așteptat podcast de până acum Academicianul Constantin este invitatul special din cadrul podcast-ului ”ALTCEVA cu Adrian Artene”. Ultimul mare boier român răspunde întrebării ”Iubim cu inima sau cu mintea?”

Academicianul Constantin Bălăceanu-Stolnici vorbește despre greșelile lui Aristotel și Pitagora în cel mai așteptat podcast de până acum Academicianul Constantin este invitatul special din cadrul podcast-ului ”ALTCEVA cu Adrian Artene”. Ultimul mare boier român răspunde întrebării ”Iubim cu inima sau cu mintea?”

De: Roxana Mihăiescu 14/08/2022 | 14:32

Reputatul academician, neurolog și om de știință, Constantin Bălăceanu-Stolnici, a vorbit în cadrul podcastului „ALTCEVA cu Adrian Artene” despre o întrebare care nu-și găsește răspunsul de mii de ani: ”Iubim cu inima sau cu mintea?”. Ultimul mare boier român face referiri interesante la marii gânditori ai Antichității, Pitagora și Aristotel. Pentru a vedea discuția integrală dintre Bălăceanu-Stolnici și jurnalistul Adrian Artene, abonați-vă la canalul ”ALTCEVA cu Adrian Artene”

 Constantin Bălăceanu-Stolnici a primit de-a lungul unei cariere academice prestigioase numeroase distincții, fiind considerat unul dintre cei mari oameni de știință din România. Este medic neurolog, profesor de neuropsihologie și anatomie a Sistemului nervos, membru de onoare al Academiei Române, membru al Academiei Oamenilor de Știință din România și al Academiei de Științe Medicale din România.

Ajuns la 99 de ani, Stolnici a acceptat invitația jurnalistului Adrian Artene de a discuta timp de aproape o oră despre secretele minții și corpului uman. Printre altele, domnia sa a explicat care este legătura dintre iubire și inimă și dacă într-adevăr, inima este cea care simte sentimentul de dragoste.

Constantin Bălăceanu a vorbit printre altele, despre legătura dintre rațiune și sentimente / (Foto: Captură ecran)
Constantin Bălăceanu a vorbit printre altele, despre legătura dintre rațiune și sentimente / (Foto: Captură ecran)

(CITEȘTE ȘI: Constantin Bălăceanu-Stolnici este invitat la podcastul ALTCEVA cu Adrian Artene)

„Este o eroare fundamentală pe care a făcut-o Pitagora”

Astfel, la întrebarea: «Iubim cu inima sau cu mintea?» Constantin Bălăceanu a oferit un răspuns cât se poate de clar: „Asta se bazează pe o eroare fundamentală care în cultura noastră a făcut-o Pitagora. Apoi, a preluat-o Aristotel și a dezvoltat-o foarte mult. Ce spuneau acești oameni? Că activitatea psihică umană are două aspecte: aspectul cognitiv, acela al cunoașterii raționale, al judecății, al calculului matematic și așa mai departe, și aceea a sentimentelor; al zbuciumului efectiv și emoțional și au spus: Amândouă sunt suportate de pleuma, căci există o pleuma pentru activitatea cognitivă și există o pleumă pentru activitatea emoțională.Și atunci s-a mai spus: activitatea emoțională este în inimă, pentru că inima bate la orice emoție, pentru că acolo e cald, pentru că inima este învelită în plămâni și așa mai departe. Iar activitatea cognitivă e redată în activitățile creierului, altă eroare.

Și această eroare a durat mult, pâna la perioada barocului. Am spus: domnilor, asta e o prostie. Inima este un mușchi care contractă și nu împinge decât sângele. Nu are nici un fel de relație cu activitatea mentală sau cu cea sentimentală. Da, e adevărat, în timpul emoțiilor, datorită descărcărilor de adrenalină, începe să bată mai tare și o simțim. Dar altceva nimic”, a spus Constantin Bălăceanu în cadrul podcastului.

Podcastul poate fi urmărit integral pe canalul de YouTube ”ALTCEVA cu Adrian Artene” / (foto: captură ecran)
Podcastul poate fi urmărit integral pe canalul de YouTube ”ALTCEVA cu Adrian Artene” / (foto: captură ecran)

”Toate activitățile sunt la nivelul creierului”

Academicianul Constantin Bălăceanu a explicat faptul că inima nu are nicio legătură cu sentimentul de dragoste și emoție, iar creierul uman este cel care înglobează toate aceste activități și emoții:

„Ideea aceasta a rămas și astăzi, iar nimeni nu o să scrie o scrisoare: Te iubesc din tot creierul meu, ci din toată inima mea, dar care se bazează pe o eroare fundamentală pe care a făcut-o filosofia greacă în secolul V î.Hr. și care persistă și până acuma și pe care chiar biserica o aprobă. Ați văzut că în biserica catolică și avem și noi o biserică „Inima sacră a lui Iisus”, iar ei încă mai merg pe modelul aristotelian că inima este sediul afectivității, emotivității. Nu, e greșit. Toată activitățile sunt la nivelul creierului și am terminat”.

Podcastul poate fi urmărit integral pe canalul de YouTube ”ALTCEVA cu Adrian Artene”.

(NU RATA: Academicianul Constantin Balaceanu Stolnici este la curent cu ultimele noutati din IT, dar si din presa „Tabloidele sunt amuzante si oneste”)

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video