Acasă » Trending » Criza tarifelor la carburanți | Marcel Ciolacu: ”Este clar că trebuie să venim cu o plafonare a prețurilor”

Criza tarifelor la carburanți | Marcel Ciolacu: ”Este clar că trebuie să venim cu o plafonare a prețurilor”

De: Cristian Lisandru 20/06/2022 | 15:01
Criza tarifelor la carburanți | Marcel Ciolacu: ”Este clar că trebuie să venim cu o plafonare a prețurilor”

Liderul PSD Marcel Ciolacu a spus, luni, într-o declarație de presă, că prețurile la carburanți ar trebui plafonate, precizând că măsura ar trebui să fie discutată în cadrul coaliției de guvernare.

„Părerea mea este că trebuie plafonat prețul, cu o marjă de profit”, a spus Ciolacu, precizând că acesta ar fi principiul, restul fiind „treaba specialiștilor”, a spus Marcel Ciolacu, potrivit Gândul.

„Aștept ministrul Energiei să vină să ne spună cum rezolvă această problemă, dacă nu, oricum o să venim și noi cu propunerile noastre”, a adăugat el.

Liderul PSD a invocat veniturile excepționale ale companiilor din energie

Liderul PSD a invocat veniturile excepționale ale companiilor din energie, „unele bazate pe un preț speculativ, din punctul meu de vedere”.

„Este normal să solicităm, pentru o perioadă limitată, un efort din partea acestor companii”, a spus Ciolacu, care a amintit de cheltuielile majore făcute de stat și de cetățeni în perioada de pandemie.

„Nu este nici incorect, nici injust, este un element corect”, a spus Ciolacu.

Pe fondul războiului din Ucraina, al sancțiunilor impuse Rusiei și al modului în care Kremlinul a răspuns acestor sancțiuni, prețurile energiei și carburanților au înregistrat creșteri importante în ultima perioadă.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video