Acasă » Știri » Știri interne » Doliu în familia Ceauşescu. Fosta noră a dictatorului a decedat la un spital din Bucureşti

Doliu în familia Ceauşescu. Fosta noră a dictatorului a decedat la un spital din Bucureşti

De: Cancan 22/04/2017 | 09:21
Doliu în familia Ceauşescu. Fosta noră a dictatorului a decedat la un spital din Bucureşti

Iordana Borilă, fosta noră a lui Nicolae Ceauşescu, a decedat la Spitalul Elias, la vârsta de 70 de ani. Femeia a fost căsătorită cu Valentin, fiul cel mare al dictatorului, din 1970 până în 1987. Cei doi au avut şi un copil, Daniel, venit pe lume în 1981.

Iordana Borilă s-a născut pe 20 iunie 1946 şi a fost fata unui activist comunist. A studiat istoria artei şi apoi a lucrat la Muzeul de Artă, ca muzeograf. Imediat după Revoluţie a fugit din România împreună cu fiul în Israel, după care a ajuns în SUA. După ce a revenit în ţară, a lucrat pentru Comunitatea Evreiască din Bucureşti până când a ieşit la pensie.
Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video