Acasă » Știri » Marcel Ciolacu: „Aderarea Finlandei la NATO face ca Alianța să devină mai PUTERNICĂ și mai rezilientă”

Marcel Ciolacu: „Aderarea Finlandei la NATO face ca Alianța să devină mai PUTERNICĂ și mai rezilientă”

De: Constantin Neacșu 04/04/2023 | 22:00
Marcel Ciolacu: „Aderarea Finlandei la NATO face ca Alianța să devină mai PUTERNICĂ și mai rezilientă”

Aderarea Finlandei la NATO este salutată de întreaga clasă politică din România. Ultimul pe lista celor care aplaudă „victoria” Alianței este Marcel Ciolacu, liderul PSD, potrivit GÂNDUL.RO.

Într-o postare pe Twitter, Marcel Ciolacu apreciază îi felicită pe finlandezi pentru că s-au alăturat „liniei de front în apărarea valorilor democratice”.

Ciolacu vorbește despre „libertate” și „hotărâre”

Preşedintele Camerei Deputaţilor a transmis un mesaj de bun venit Finlandei în NATO, subliniind că, prin aderarea oficială a acestei ţări, Alianţa Nord-Atlantică devine mai puternică şi mai rezilientă.

Finlanda se alătură liniei de front în apărarea securităţii noastre comune şi a valorilor democratice. Împărtăşim respectul pentru libertate şi hotărârea de a proteja sistemul internaţional bazat pe reguli. Alianţa noastră este acum mai puternică şi mai rezilientă. Bun venit, Finlanda!”, a scris Marcel Ciolacu într-o postare pe pagina sa de Twitter.

Marți, 4 aprilie 2023, Finlanda a devenit cel de-al 31-lea membru al Alianţei Nord-Atlantice în urma unei ceremonii desfăşurate la sediul NATO, în cadrul căreia a depus instrumentul de aderare, care a fost înaintat secretarului de stat al SUA, Antony Blinken, reprezentantul statului gardian al tratatului fondator.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video