Acasă » Știri » Sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Nelson Mandela, depus din nou la sediul preşedinţiei

Sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Nelson Mandela, depus din nou la sediul preşedinţiei

De: Cancan 12/12/2013 | 08:15
Sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Nelson Mandela, depus din nou la sediul preşedinţiei

Sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Nelson Mandela a ajuns, joi, cu puţin timp înainte de ora 08.00 (08.00 ora României) la Union Buildings, sediul preşedinţiei din Pretoria, unde mulţimea îi va aduce un ultim omagiu, relatează AFP.

Corpul neînsufleţit al primului preşedinte de culoare al ţării a fost întâmpinat cu imnul naţional, în prezenţa lui Mandla, cel mai mare dintre nepoţii săi, după care a fost aşezat pe podium, unde va fi expus.

Anterior, el a fost transportat prin capitala sud-africană timp de jumătate de oră, până la Union Buildings, unde publicul va putea să se reculeagă în faţa lui până la ora 17.30 (17.30 ora României).

Pentru prima dată de la decesul, la 5 decembrie, al părintelui democraţiei sud-africane, mii de persoane anonime au venit să îl vadă miercuri, majoritatea cuprinse de emoţie.

Corpul neînsufleţit al eroului luptei antiapartheid, care zace în sicriul cu capac de sticlă, va fi din nou expus în curtea preşedinţiei vineri, după o nouă procesiune în Pretoria, de la spitalul militar unde este conservat.

El va fi transferat sâmbătă în Eastern Cape (sud-est), provincia natală a lui Mandela, pentru a fi înmormântat duminică la Qunu, satul în care şi-a petrecut copilăria.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video