Un român care locuiește în Marea Britanie a venit, recent, în România, și a decis să își petreacă vacanța la Mamaia. Bărbatul a fost șocat de prețurile pe care le-a găsit în stațiune. Surpriza cea mai mare a venit atunci când a comandat o porție de hamsii. Oamenii care au auzit povestea au transmis că acest pește are preț de aur. Află, în articol, cât a achitat la final!
Sezonul estival a început, iar la malul mării și-au făcut deja apariția primii turiști. Pentru a face economie, unii români aleg să evite terasele și restaurantele, astfel încât să nu se confrunte cu probleme în plan financiar. Prețurile au crescut considerabil, iar mulți nu își permit să cumpere nici măcar o porție de hamsii.
Citește și: Cât costă o bere pe plajă în Thasos. Imagini realizate de o turistă româncă bulversată de prețuri
Un român întors recent din Marea Britanie a decis să își facă vacanța pe litoralul românesc, însă experiența nu a fost una tocmai plăcută. Tânărul și iubita lui au ales să meargă în Mamaia, stațiunea-vedetă a Mării Negre.
Cei doi au rămas șocați atunci când au văzut ce prețuri sunt pe litoralul românesc, iar surpriza cea mare a venit atunci când au comandat două porții de hamsii. Românul a mărturisit că 100 de grame costă 40 de lei.
„Am ajuns din Marea Britanie la Mamaia. Da, încă funcționează telecabina, dar, din păcate, nu putem să mâncăm o porţie de hamsii pentru că prețul la o porție de 100 de grame este de 40 de lei. Două porţii, pentru mine și prietena mea, ar fi 80 de lei. Asta înseamnă aproape 18 euro, ca să mănânci 200 de grame de hamsii”, a povestit turistul pe TikTok.
Românul a decis să povestească experiența lui în mediul online, iar videoclipul s-a viralizat rapid. La final, tânărul a precizat că a renunțat la terasele din Mamaia și a mers la piață, de unde a cumpărat roșii, brânză și șuncă. Reacțiile internauților nu au întârziat să apară. La rândul lor, aceștia și-au exprimat revolta față de prețurile uriașe de la mare.
„Un kilogram de hamsii proaspete în piață e 15-20 de lei. La Mamaia, dacă le iei la porție, ajungi să dai și 400 de lei pe kilogram”/ „400 lei/kg, adică 80 euro! E la preț de aur!”/ „Sunt prețuri exagerate pentru că sezonul ține doar două luni, dar nici așa nu se justifică”, au fost câteva dintre comentarii.
Citește și: Stațiunea din România cu cele mai IEFTINE prețuri. Aici meniul zilei costă doar 37 de lei!