Victorie fabuloasă a lui Novak Djokovic la Roland Garros. Alcaraz rămâne cu lovitura turneului

Publicat: 09/06/2023 | 21:52
Novak Djokovic/Sursă Foto: Facebook

Vineri, 9 iunie, Novak Djokovic (36 de ani, 3 ATP) și Carlos Alcaraz (20 de ani, 1 ATP) s-au înfruntat în semifinalele turneului de la Roland Garros. După trei ore de joc spectaculos, sârbul s-a impus cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1, 6-1. În urma acestui succes, Djokovic s-a calificat în finala competiției pariziene.

Turneul de la Roland Garros 2023 se apropie de final. Vineri, în semifinalele competiției, Novak Djokovic și Carlos Alcaraz au oferit un meci de gală. În ciuda faptului că meciul s-a jucat la o temperatură ridicată, spectacolul de pe zgura pariziană a fost de cel mai înalt nivel, spre deliciul spectatorilor aflați în tribune.

Novak Djokovic și Carlos Alcaraz au făcut spectacol în semifinalele de la Roland Garros / Sursă Foto: Facebook

(CITEȘTE ȘI: Simona Halep primește o nouă lovitură! Fostul lider mondial își poate lua adio de la clasamentul WTA)

Novak Djokovic, victorie spectaculoasă la Roland Garros. Sârbul a trecut de Carlos Alcaraz și s-a calificat în finală

Primul set a fost destul de echilibrat, însă în cele din urmă Djokovic a reușit să se impună cu scorul de 6-3. În setul doi, Alcaraz s-a impus cu 7-5, iar meciul se anunța pe muchie de cuțit. Punctele spectaculoase nu au lipsit, ibericul reușind în setul secund o fază superbă, pe care chiar și adversarul său a aplaudat-o la scenă deschisă. Problemele musculare ale lui Alcaraz și-au spus însă cuvântul, iar Djokovic a profitat din plin de acest lucru. Sârbul și-a adjudecat fără drept de apel următoarele două seturi, cu același scor, 6-1. Astfel, după trei ore și 14 minute de joc, Novak Djokovic a câștigat meciul cu 6-3, 5-7, 6-1, 6-1. În urma acestei victorii, sârbul s-a calificat în finala turneului parizian, pe care l-a câștigat în 2016 și 2021. Dacă va triumfa din nou la Paris, Djokovic va bifa cel de al 23-lea său titlu de Grand Slam, record absolut în circuitul profesionist masculin.

Visul lui Djokovic poate deveni realitate. Sârbul vrea să câștige din nou turneul parizian

La finalul partidei, Novak Djokovic a avut numai cuvinte de laudă la adresa adversarului său, care a luptat până la epuizare. Totodată, vădit emoționat de performanța sa, sârbul a dezvăluit că pentru el este un vis să poată juca din nou în finala de la Roland Garros, pe care vrea să o câștige pentru a treia oară.

„Îmi pare rău de ghinionul lui Carlos. Sper să revină foarte repede, să fie sănătos. Este un jucător incredibil, un tip foarte simpatic. Merită toate aplauzele și susținerea voastră. N-a știut ce să facă: să se retragă sau să continue, dar felicitări pentru puterea de a lupta. Am fost la limită amândoi din punct de vedere fizic. Știam că se chinuie, dar nu trebuia să mă gândesc la ce se întâmplă în partea cealaltă. Mai am un meci de jucat, iar aici trăiesc un vis, să joc într-o nouă finală de Grand Slam. Sper să pot câștiga din nou acest turneu”, a declarat Novak Djokovic.

(VEZI ȘI: Cele 3 secrete ale tenismenului Novak Djokovic. Cum reușește campionul de la Australian Open să facă față provocărilor)