Oltcit s-a dorit să fie o mașină de tineri sau pentru o tânără familie cu doi copii. Tradiția spune că România a investit aproape un miliard de dolari în fabrica de la Craiova.
România a pus la bătaie un teren de 114 hectare la Craiova, la „Calu mort”, pe drumul care leagă Bănia de Caracal. Automobilul trebuia să fie de mic litraj. Motorizările urmau să fie între 625 cmc și 1299 cmc. Francezii de la Citroen au văzut în inițiativa lui Ceaușescu șansa să se salveze de la criză, fiind tot mai mult concurați de Peugeot. Statul român avea 64 % din acțiuni, iar Citroen avea 36% din acțiuni.
Francezii au acceptat să pună la dispoziție specialiști, instalații, piese care să fie asamblate la Craiova. România le-a oferit francezilor de la Citroen care urmau să fabrice Oltcit, blocurile din cartierul Sărari (în spatele Spitalului de Boli Infecțioase din Craiova). Francezii au decis ca mașina produsă în România să fie vândută ca Oltcit în România și Citroen Axel în Europa de Est dar și în partea capitalistă a Europei Centrale.