Acasă » Știri » Ambasada Franței a reacționat după ce Simona Halep a fost ironizată de publicația Charlie Hebdo!

Ambasada Franței a reacționat după ce Simona Halep a fost ironizată de publicația Charlie Hebdo!

De: Cancan 15/06/2018 | 11:30
Ambasada Franței a reacționat după ce Simona Halep a fost ironizată de publicația Charlie Hebdo!

Libertatea de exprimare şi libertatea presei sunt principii fundamenate, dar cariatura cu Simona Halep nu reprezintă în niciun fel sentimentul opiniei publice franceze, se arată într-o declaraţie a Ambasadorului Franţei în România, Michèle Ramis.(CITEȘTE ȘI: SIMONA HALEP, PRIMA REACȚIE DUPĂ CARICATURA CELOR DE LA CHARLIE HEBDO)

„Victoria istorică a Simonei Halep la turneul de la Roland Garros reprezintă un imens motiv de mândrie pentru Ambasada Franţei care vede în ea un simbol frumos şi puternic, cu numai câteva luni înainte de deschiderea Sezonului România-Franţa. Acest Sezon ne va permite să reînnoim şi să consolidăm legăturile dintre România şi Franţa în toate domeniile, inclusiv în cel sportiv. Orice s-ar putea gândi despre acest desen, trebuie să amintesc că libertatea de exprimare şi libertatea presei sunt principii fundamentale ale Republicii Franceze. Această publicaţie nu îl angajează decât pe propriul său autor şi nu reprezintă în niciun fel sentimentul opiniei publice franceze”, se arată în declaraţia ambasadorului Franţei.

Jurnaliştii francezi de la Charlie Hebdo au publicat recent o caricatură, iar desenul face referire la Simona Halep. Ei au desenat-o pe sportiva noastră ținând deasupra capului trofeul de la Roland Garros şi în dreptul desenului au scris: „O româncă a câștigat Roland Garros: >”.(CITEȘTE ȘI: REACȚIA LUI BRIGITTE SFĂT DUPĂ CE SIMONA HALEP A FOST UMILITĂ DE PUBLICAȚIA CHARLIE HEBDO. “ACEASTĂ NESIMȚIRE…”)

 

 

 

 

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video