Acasă » Știri » Un şofer român de TIR, episod-şoc în Germania: „Un ucrainean a oprit şi m-a întrebat dacă sunt român. I-am zis că da, a plecat înapoi la TIR-ul lui, dar s-a întors cu…”

Un şofer român de TIR, episod-şoc în Germania: „Un ucrainean a oprit şi m-a întrebat dacă sunt român. I-am zis că da, a plecat înapoi la TIR-ul lui, dar s-a întors cu…”

De: Alina Nistor 27/03/2022 | 09:46
Un şofer român de TIR, episod-şoc în Germania: Un ucrainean a oprit şi m-a întrebat dacă sunt român. I-am zis că da, a plecat înapoi la TIR-ul lui, dar s-a întors cu...

Alături de NATO și de principalul său partener strategic, SUA, România a condamnat în termeni categorici agresiunea armată a Rusiei împotriva Ucrainei, iar țara noastră s-a raliat eforturilor umanitare – ba chiar găzduiește un hub în acest sens la Suceava – și își ține în continuare porțile deschise pentru fiecare refugiat care vrea să treacă frontiera românească fie pentru a rămâne aici, fie pentru a merge către o altă destinație din Uniunea Europeană.

Un șofer român de TIR încerca să își repare autovehiculul într-o parcare din Germania, însă situația a luat o turnură emoționantă. Bărbatul susține că a fost abordat de un cetățean ucrainean, care, „cu lacrimi în ochi”, a insistat să…

Cu ce a insistat şoferul ucrainean de TIR, află pe B1tv.ro.

TIR-istul român crede că am spălat imaginea României

El consideră că în ultimele săptămâni „am reușit să spălăm imaginea României”.

„Dacă am reușit să facem ceva în ultimele săptămâni, am reușit să spălăm imaginea României. Cu toți străinii cu care am vorbit au avut doar cuvinte de laudă la adresa noastră”, a mai spus bărbatul.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video