Finest Fashion Fest a revenit la Sibiu cu cea de-a VI-a ediție. Modă, eleganță și invitați internaționali pe cel mai lung catwalk din România. În perioada 7-8 august, Aleea Celebrităților din Parcul Cetății din Sibiu a devenit scena celei de-a VI-a ediții Finest Fashion Fest, unul dintre cele mai spectaculoase evenimente de modă din România.
Cunoscut drept unul dintre cele mai elegante și inovatoare festivaluri de fashion din țară, Finest Fashion Fest a transformat patrimoniul istoric al Sibiului într-un spațiu dedicat creativității, stilului și excelenței. Catwalk-ul amplasat pe Aleea Celebrităților, considerat cel mai lung podium de modă din România, a găzduit prezentări de colecții semnate de designeri consacrați și reprezentanți ai noii generații.
Alin Oprea:„Să o văd pe scenă, în postura de regină a colecției, a fost un moment de profundă bucurie și mândrie”
Show-ul a început la ora 20:00, iar publicul a fost așteptat să descopere o experiență complete în care moda, muzica și spectacolul s-au îmbinat într-un decor unic, oferit de vechile fortificații ale orașului.
„Finest Fashion Fest a fost un eveniment spectaculos, elegant și foarte bine construit, un adevărat spectacol al modei, al frumuseții și al creativității. Am fost impresionat de nivelul organizării, de atmosfera extraordinară și de felul în care fiecare moment de pe podium a reușit să transmită emoție, rafinament și forță artistică. Pentru mine, însă, cea mai mare emoție a serii a fost Medana. Să o văd pe scenă, în postura de regină a colecției, a fost un moment de profundă bucurie și mândrie. Are o prezență aparte, o eleganță firească și acea lumină care nu se poate învăța și nici imită. Este genul de apariție care nu trece pur și simplu pe podium, ci rămâne în memoria celor care o privesc”, ne spune, în exclusivitate pentru CANCAN.RO, Alin Oprea.
Medana Oprea și Sonia Trifan
„Finest Fashion Fest a fost, pentru mine, mai mult decât un eveniment de modă. A fost o seară în care eleganța, feminitatea și arta s-au întâlnit într-un spectacol construit cu rafinament și cu multă atenție pentru fiecare detaliu. Am trăit cu emoție și recunoștință momentul în care am pășit pe podium în postura de regină a colecției. Este o titulatură care m-a onorat și care a dat acestei apariții o semnificație aparte pentru mine. Sonia Trifan reușește să transforme moda într-un limbaj al feminității, al forței și al eleganței asumate. Colecția prezentată la Finest Fashion Fest a fost spectaculoasă, iar fiecare apariție a avut personalitate, stil și prezență. M-am bucurat enorm să fac parte din acest univers și să trăiesc încă o dată emoția scenei, într-un eveniment care s-a ridicat la nivelul unor producții internaționale prin atmosferă, organizare și impact vizual”, povestește Medana Oprea.
Ediția din acest an i-a adus din nou la Sibiu pe Vali Bărbulescu, DJ, fotograf de modă, prezentator TV și realizator radio, cu o carieră de peste două decenii în industria muzicii și divertismentului în calitate de gazdă a evenimentului.
Medana Oprea: „A condus sute de kilometri doar pentru a mă susține”
„Un loc aparte în sufletul meu îl are, însă, faptul că Alin a fost din nou lângă mine. A condus sute de kilometri doar pentru a mă susține și pentru a fi prezent într-un moment important pentru mine. Pentru mine, aceasta este una dintre cele mai frumoase forme de iubire: să știi că omul de lângă tine îți respectă visurile, îți susține proiectele și se bucură sincer de fiecare reușită a ta.
Alin și Medana Oprea
Plec de la Finest Fashion Fest cu recunoștință, cu emoție și cu bucuria unei seri pe care o voi păstra mult timp în suflet. Și, poate cel mai frumos dintre toate, cu sentimentul că adevărata eleganță nu înseamnă doar ceea ce porți, ci felul în care alegi să porți ceea ce ești”, ne spune, în exclusivitate pentru CANCAN.RO, Medana Oprea.
Printre personalitățile care au fost prezente la Sibiu s-au numărat David Marquez, celebrul stilist spaniol cu experiență internațională, Alin Oprea, fondator al trupei Talisman, Marius Molan, fashion stylist cu peste 20 de ani de experiență în industria fashion, invitați din zona de bussines și fashion lifestyle. Totul a culminat cu seara de 8 august, când manechinele au defilat pe acordurile de nai ale artistului Sergiu Geogean.
„M-am bucurat enorm să îi fiu alături și să o susțin, așa cum îmi doresc să o fac de fiecare dată în proiectele care îi aduc bucurie și îi pun în valoare sensibilitatea, feminitatea și personalitatea artistică. O felicit pe Sonia Trifan pentru o colecție extraordinară și pentru întregul univers creat în jurul acestui eveniment. Finest Fashion Fest a demonstrat încă o dată că modă poate deveni spectacol, emoție și artă autentică.
Iar pentru mine, dincolo de toate luminile scenei, cea mai frumoasă imagine a serii a rămas aceeași: soția mea, Medana, strălucind în postura de regină a colecției. Sunt mândru de ea și fericit că pot să îi fiu alături în fiecare dintre momentele importante ale drumului ei”, spune Alin Oprea, în exclusivitate pentru CANCAN.RO.
:quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.cancan.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2FWhatsApp-Image-2026-08-18-at-14.44.32-2.jpeg)
:quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.cancan.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2FWhatsApp-Image-2026-08-18-at-14.44.31-7.jpeg)