Acasă » Trending » Cele mai mari surse de infectare cu noul coronavirus. Ce a descoperit un medic român după ce a vorbit cu pacienții

Cele mai mari surse de infectare cu noul coronavirus. Ce a descoperit un medic român după ce a vorbit cu pacienții

De: Marie Călin 09/11/2020 | 07:25
Cele mai mari surse de infectare cu noul coronavirus. Ce a descoperit un medic român după ce a vorbit cu pacienții
Medicul spune că, după intrarea în vigoare a noilor restricții, în această noapte, speră ca în 2 săptămâni numărul cazurilor de COVID-19 să ajungă la un platou și apoi să înceapă să scadă

După ce a vorbit cu pacienții săi, Cristian Oancea, managerul spitalului Victor Babeș din Timișoara, a descoperit care sunt pricipalele surse de infectare.

Concret, specialistul susține că transportul în comun, petrecerile, mai ales ale adolescenților, și fabricile în care nu se respectă măsurile de protecție sunt cele mai periculoase medii coronavirus.

Citește și: Mărturiile unui medic legist care a făcut autopsii la decedații de COVID: ”Această boală practic este un test de stres”

„În primul rând transportul în comun. În al doilea rând, petrecerile private, mai ales ale adolescenților, care le transmit pe linie familială părinților și bunicilor. În al treilea rând, oamenii nu respectă regulile, mai ales purtarea corectă a măștilor, în special cei care lucrează în fabrici.

Ignorarea acestor măsuri, în special în ultima perioadă, de către adolescenți, care au transmis acest virus în mediul familial, cei mai afectați fiind vârstnicii. Aceste 3 mari categorii le-am depistat din anamneza cu pacienții”, a spus Oancea la Digi24.

Petrecerile ar fi foarte periculoase

„Am avut, cel puțin la noi în zonă, multe petreceri, cu reguli care nu se respectau, și aici autoritățile locale și-au făcut datoria. Cred că ignorarea acestor măsuri și iresponsabilitatea în special a adolescenților ne duc în punctul în care suntem. Cert este că în curând, dacă nu vom fi solidari și dacă nu vom fi responsabili, o să ajungem să tratăm oamenii în ambulanță, pentru că nu mai avem unde să-i punem”, a adăugat el.

Medicul spune că, după intrarea în vigoare a noilor restricții, în această noapte, speră ca în 2 săptămâni numărul cazurilor de COVID-19 să ajungă la un platou și apoi să înceapă să scadă.

Nu rata: Raed Arafat, despre protestele faţă de noile măsuri anti-Covid. „Sunt foarte importante şi aici este nevoie de colaborarea tuturor pentru a reuşi”

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video