Acasă » Știri » Descoperirea scârboasă a lui Piedone, într-un restaurant din Constanța: ”Ăsta n-a mai avut putere…”

Descoperirea scârboasă a lui Piedone, într-un restaurant din Constanța: ”Ăsta n-a mai avut putere…”

De: Alina Drăgan 12/05/2025 | 08:02
Descoperirea scârboasă a lui Piedone /Foto: Social media

Piedone bagă, din nou, spaima în patronii de restaurante. Odată cu debutul minivacanței de 1 Mai, președintele ANPC a dat startul unei serii de controale riguroase pe litoral, iar ceea ce a găsit l-a lăsat, literalmente, fără cuvinte. De la igienă precară la produse neomologate, inspectorii conduși de celebrul Piedone verifică tot ce mișcă în restaurantele de pe litoral și din Deltă.

Startul sezonului estival a fost dat oficial pe 1 Mai, iar de atunci Piedone și echipa sa și-au mutat „cartierul general” pe litoral. Iar munca acolo abia a început, căci seria controalelor se va intensifica în perioada 15 iunie – 15 august, când peste 600 de comisari ANPC vor lua la puricat, zilnic, tot ce înseamnă restaurante, terase și unități de alimentație publică din județul Constanța și Delta Dunării.

(CITEȘTE ȘI: Motivul pentru care Piedone a închis un restaurant din Rădăuți. De cât timp era expirată carnea. Șeful ANPC a crezut că nu vede bine)

Descoperirea scârboasă a lui Piedone

Așa cum spuneam, Piedone și-a mutat activitatea pe litoral, iar ultima oprire a fost într-un restaurant cu specific pescăresc din Constanța, care i-a lăsat un gust amar. Deși locația promitea preparate din pește proaspăt și o atmosferă autentică, comisarii ANPC au descoperit, în spate, o realitate departe de ce vede clientul la masă.

„Serviți peștele pe platouri de lemn, în formă de pește. Cum le igienizați?”, a întrebat Piedone direct, în timpul controlului. Răspunsul personalului a venit imediat: „În apă fierbinte”. Doar că șeful ANPC nu s-a mulțumit cu o explicație simplă și a cerut dovezi.

„Arătați-mi și mie unde le-ați fiert pe alea de ieri. Într-o cratiță mare? Ați greșit cratița, să știți. Platourile de lemn nu mai sunt omologate!”, a constatat Piedone.

Și, ca și cum nu era suficient, momentul culminant a fost atunci când șeful ANPC a observat cum păiajenii se plimbă nestingheriți pe platourile așa zis „proaspăt igienizate”.

„Uitați puțin păianjenul ăsta de aici. Ăsta n-a avut puterea, probabil nu a intrat în oală… Când mai aveți de mințit, spuneți adevărul”, a încheiat Piedone cu un ton ironic.

După toate cele găsite, Piedone le-a transmis un mesaj clar tuturor celor care activează în domeniul HoReCa pe litoral.

„Știți ce aveți de făcut. 15 iunie – 15 august suntem cu peste 600 de comisari în județul Constanța, pe tot litoralul și în toată Delta”, a mai spus Piedone.

Așadar, vara se anunță nu doar fierbinte, ci și tensionată pentru patronii de restaurante care nu respectă normele. Piedone a dat startul controalelor și bagă spaima în cei care nu funcționează după normele în vigoare.

(VEZI ȘI: Ce a putut găsi Piedone într-un restaurant din București. Când a deschis ușa frigiderului, a înlemnit)

 

Foto: TikTok, Facebook

Urmărește Cancan.ro pe Google News
×