Acasă » Știri » Focar de COVID la Spitalul Județean Suceava. Peste 43 de cadre medicale sunt infectate

Focar de COVID la Spitalul Județean Suceava. Peste 43 de cadre medicale sunt infectate

De: Alina Nistor 17/01/2022 | 11:40
Focar de COVID la Spitalul Județean Suceava. Peste 43 de cadre medicale sunt infectate

43 de cadre medicale au fost sunt confirmate pozitiv cu COVID-19 la Spitalul Județean de Urgență ”Sf. Ioan cel Nou” Suceava.

Managerul spitalului, dr. Alexandru Calancea, a declarat că 7 medici, dintre care 2 sunt șefi de secție, 23 de asistente medicale, 12 infirmiere, 2 angajați din personalul TESA și 4 brancardieri și îngrijitoare au fost confirmați cu COVID-19 luni dimineață.

Dintre angajații pozitivi, 23 sunt vaccinați anti-COVID. Cele mai multe cadre medicale pozitive sunt la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) – 9 cazuri, la Medicină Internă – 5 cazuri și la Diabet – 4 cazuri. Câte unul, două cazuri mai sunt la Cardiologie, Neurologie, Ortopedie, Chirurgie Generală, la Blocul Operator și la Dializă. Cei mai mulți sunt asimptomatici sau cu forme ușoare și sunt acasă, în izolare.

Cadrele medicale care au fost confirmate pozitiv sunt testate obligatoriu, gratuit, la încheierea perioadei de izolare și pot reveni la muncă doar cu rezultat negativ la testul COVID.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video