O noua ipoteza in cazul prabusirii avionului prezidential polonez: telefoanele mobile de la bord au influentat instrumentele de zbor

Știri
O noua ipoteza in cazul prabusirii avionului prezidential polonez: telefoanele mobile de la bord au influentat instrumentele de zbor

Potrivit procurorului-sef al Poloniei, peste 100 de telefoane mobile se aflau la bordul avionului si acestea ar fi putut influenta instrumentele de bord.

Mai multe ipoteze referitoare la cauzele prabusirii avionului au aparut la scurt timp de la producerea catastrofei, printre ele numarandu-se si teorii ale conspiratiei. Unele analize indicau faptul ca aeronava prezidentiala s-a prabusit din cauza defectarii unui sistem de avertizare de la bord.

Tragedia aviatica de la Smolensk, produsa pe 10 aprilie 2010, s-a soldat cu moartea tuturor celor 96 de persoane aflate in avion, printre care si presedintele Poloniei, Lech Kaczyinski, sotia sa, dar si numerosi oficiali politici si militari.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video