Acasă » Știri » Pericolul pe care românii îl înfruntă la metrou. La ce se expun în fiecare zi, pe peron

Pericolul pe care românii îl înfruntă la metrou. La ce se expun în fiecare zi, pe peron

De: Alina Drăgan 24/07/2025 | 08:44
Pericolul pe care românii îl înfruntă la metrou. La ce se expun în fiecare zi, pe peron
Pericolul pe care românii îl înfruntă la metrou /Foto: Facebook

Metroul este considerat o alternativă ecologică la transportul cu mașina, însă se pare că realitatea din teren este alta. Bucureștenii sunt expuși zilnic unui pericol neștiut. Cei care folosesc zilnic metroul sunt expuși unor niveluri alarmante de poluare, mai ales în stațiile intens circulate, potrivit csid.ro. Măsurătorile recente au arătat că în fapt aerul din subteran este mai periculos decât cel de la suprafață.

Măsurători recente realizate de jurnaliști cu senzori independenți au scos la iveală o realitate dură pentru bucureșteni. Se pare că aceia care circulă cu metroul sunt expuși zilnic unui nivel de poluare alarmant. În lipsa unor sisteme eficiente de ventilație, nivelurile particulelor PM10, PM2.5 și PM1 depășesc frecvent limitele recomandate de Organizația Mondială a Sănătății.

Pericolul pe care românii îl înfruntă la metrou

Așa cum spuneam, măsurători recente au indicat faptul că aerul din subteran este mai poluat comparativ cu cel de la suprafață, în special în orele de vârf. De exemplu, pe linia M2, cunoscută ca „magistrala corporatiștilor”, au fost efectuate măsurători în patru stații-cheie: Pipera, Piața Victoriei, Eroii Revoluției și Tudor Arghezi. Stația Eroii Revoluției a înregistrat cele mai mari concentrații de particule toxice, în special seara.

Vezi mai multe detalii AICI

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video