Acasă » Trending » Un nou atac al lui Klaus Iohannis: „Nu am o problemă cu maghiarii, sunt oameni de treabă. Am cu politicienii PSD”

Un nou atac al lui Klaus Iohannis: „Nu am o problemă cu maghiarii, sunt oameni de treabă. Am cu politicienii PSD”

De: T.S 04/05/2020 | 16:39
Un nou atac al lui Klaus Iohannis: „Nu am o problemă cu maghiarii, sunt oameni de treabă. Am cu politicienii PSD”

Președintele Klaus Iohannis a comentat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, declarațiile pe care le-a făcut, în urmă cu doar câteva zile, pe tema unui proiect de lege care viza autonomia Ținutului Secuiesc.

Concret, șeful statului spune că „nu are o problemă cu persoanele de etnie maghiară, ci cu politicienii, în special cu politicienii din PSD”.

„Eu nu am niciun fel de problemă cu persoanele de etnie maghiară. Îi cunosc pe mulți, am avut mulți colegi, am în continuare colegi, îi respect. Majoritatea sunt oameni de treabă, harnici, care își văd de ale lor.

Problema pe care o am este cu politicienii, în special cu politicienii din PSD, care au încercat să promoveze legislație care privește autonomia Ținutului Secuiesc. Este surprinzător și (…) supărător.

Au încercat să se scoată PSD-iștii și, după scurt timp, au introdus legislația în Senat, unde au picat-o, dar vin dovezi că nu a fost o chestiune singulară. Culmea, în Senat a trecut tot tacit o altă inițiativă a UDMR, care se constituie într-un Cod administrativ paralel cu cel existent deja, un fel de Cod administrativ în varianta UDMR”, a spus Klaus Iohannis.

De la ce a pornit totul

Iohannis a acuzat miercuri, 29 aprilie, că PSD că a adoptat autonomia Ținutului Secuiesc, după ce un proiect de lege care prevedea autonomia regiunii a trecut, tacit de deputați. În aceeași zi, PSD a convocat plenul Senatului, care a respins proiectul în final.

După respingerea proiectului, Klaus Iohannis a transmis că dacă nu ar fi intervenit ferm asupra „gravității acestui demers primejdios și toxic pentru stabilitatea democrației românești, Senatul nu ar fi votat de urgență împotrivă, cu o largă majoritate, proiectul neconstituțional și extrem de periculos, adoptat tacit în Camera Deputaților, cu complicitatea iresponsabilă a PSD”.

Participă la conversație!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video