Campionatul Mondial 2018: când începe și care este meciul de deschidere

Autor: Răzvan Scarlat
Publicat: 13/06/2018 | 18:47

Campionatul Mondial 2018 va începe pe 14 iunie. Atunci va avea loc festivitatea de deschidere, după care este programată partida de debut. Rusia, țara gazdă, va juca împotriva Arabiei Saudite, de la ora 18:00, pe stadionul Lujniki din Moscova. (CITEȘTE ȘI: PROGRAMUL MECIURILOR DE LA CAMPIONATUL MONDIAL 2018)

Meciul de deschidere va avea loc pe un stadion cu o capacitate de 81.000 de locuri, inaugurat în 1956 și refăcut pentru Campionatul Mondial 2018. Modernizarea a costat nu mai puțin de 350 milioane de euro. Arbitrul partidei Rusia – Arabia Saudită va fi argentinianul Nestor Pitana.

Campionatul Mondial 2018 va începe joi, 14 iunie, cu partida de deschidere dintre Rusia și Arabia Saudită, și se va încheia pe 15 iulie, cu finala. 32 de echipe vor lua startul la turneul final. În total, se vor disputa 64 de partide. (CITEȘTE ȘI: ECHIPELE CALIFICATE LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2018)

Reprezentativele de la Campionatul Mondial 2018 sunt împărțite în 8 grupe de câte 4, iar meciurile se vor disputa pe 12 stadioane din 11 orașe. Ceremonia de deschidere va avea loc pe 14 iunie, înaintea duelului dintre Rusia și Arabia Saudită, care este programat de la ora 18:00. (NU RATA: CINE TRANSMITE CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2018)

Programul complet la Campionatul Mondial 2018:

Joi 14 iunie

18,00 Rusia – Arabia Saudita, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa A

Vineri 15 iunie

15,00 Egipt – Uruguay, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa A

18,00 Maroc – Iran, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa B

21,00 Portugalia – Spania, la Soci (stadionul Fist), în Grupa B

Sâmbătă 16 iunie

13,00 Franța – Australia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa C

16,00 Argentina – Islanda, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa D

19,00 Peru – Danemarca, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa C

22,00 Croația – Nigeria, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa D

Duminică 17 iunie

15,00 Costa Rica – Serbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa E

18,00 Germania – Mexic, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa F

21,00 Brazilia – Elveția, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa E

Luni 18 iunie

15,00 Suedia – Coreea de Sud, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa F

18,00 Belgia – Panama, la Soci (stadionul Fist), în Grupa G

21,00 Tunisia – Anglia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa G

Marți 19 iunie

15,00 Columbia – Japonia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa H

18,00 Polonia – Senegal, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa H

21,00 Rusia – Egipt, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa A

Miercuri 20 iunie

15,00 Portugalia – Maroc, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa B

18,00 Uruguay – Arabia Saudită, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa A

21,00 Iran – Spania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa B

Joi 21 iunie

15,00 Danemarca – Australia, la Samara (Samara Arena), în Grupa C

18,00 Franța – Peru, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa C

21,00 Argentina – Croația, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa D

Vineri 22 iunie

15,00 Brazilia – Costa Rica, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa E

18,00 Nigeria – Islanda, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa D

21,00 Serbia – Elveția, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa E

Sâmbătă 23 iunie

15,00 Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa G

18,00 Coreea de Sud – Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa F

21,00 Germania – Suedia, la Soci (stadionul Fist), în Grupa F

Duminică 24 iunie

15,00 Anglia – Panama, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa G

18,00 Japonia – Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa H

21,00 Polonia – Columbia, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa H

Luni 25 iunie

17,00 Arabia Saudită – Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa A

17,00 Uruguay – Rusia, la Samara (Samara Arena), în Grupa A

21,00 Spania – Maroc, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa B

21,00 Iran – Portugalia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa B

Marți 26 iunie

17,00 Danemarca – Franța, la Moscova (stadionul Lujniki), în Grupa C

17,00 Australia – Peru, la Soci (stadionul Fist), în Grupa C

21,00 Nigeria – Argentina, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), în Grupa D

21,00 Islanda – Croația, la Rostov pe Don (Rostov Arena), în Grupa D

Miercuri 27 iunie

17,00 Coreea de Sud – Germania, la Kazan (Kazan Arena), în Grupa F

17,00 Mexic – Suedia, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), în Grupa F

21,00 Serbia – Brazilia, la Moscova (stadionul Spartak), în Grupa E

21,00 Elveția – Costa Rica, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), în Grupa E

Joi 28 iunie

17,00 Japonia – Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), în Grupa H

17,00 Senegal – Columbia, la Samara (Samara Arena), în Grupa H

21,00 Anglia – Belgia, la Kaliningrad (stadionul Kaliningrad), în Grupa G

21,00 Panama – Tunisia, la Saransk (Mordovia Arena), în Grupa G

OPTIMILE DE FINALĂ

Sâmbâtă 30 iunie

17,00 primul loc în Grupa C – locul 2 în Grupa D, la Kazan (Kazan Arena), O1

21,00) primul loc în Grupa A – locul 2 în Grupa B, la Soci (stadionul Fist), O2

Duminică 1 iulie

17,00 primul loc în Grupa B – locul 2 în Grupa A, la Moscova (stadionul Lujniki) O5

21,00 primul loc în Grupa D – locul 2 în Grupa C, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), O6

Luni 2 iulie

17,00 primul loc în Grupa E – locul 2 în Grupa F, la Samara (Samara Arena) O3

21,00 primul loc în Grupa G – locul 2 în Grupa H, la Rostov pe Don (Rostov Arena), O4

Marți 3 iulie

17,00 primul loc în Grupa F – locul 2 în Grupa E, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), O7

21,00 primul loc iî Grupa H – locul 2 în Grupa G, la Moscova (stadionul Spartak) O8

Campionatul Mondial 2018. Când va avea loc finala

SFERTURI DE FINALĂ

Vineri 6 iulie

17,00 câștigătoarea O1 – câștigătoarea O2, la Nijnii Novgorod (stadionul Nijnii Novgorod), primul sfert

21,00 câștigătoarea O3 – câștigătoarea O4, la Kazan (Kazan Arena), sfertul 2

Sâmbăta 7 iulie

17,00 câștigătoarea O7 – câștigătoarea O8, la Samara (Samara Arena), sfertul 3

21,00 câștigătoarea O5 – câștigătoarea O6, la Soci (stadionul Fist), sfertul 4

SEMIFINALE

Marți 10 iulie

21,00 câștigătoarea sfertului 1 – câștigătoarea sfertului 2, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

Miercuri 11 iulie

21,00 câștigătoarea sfertului 3 – câștigătoarea sfertului 4, la Moscova (stadionul Lujniki)

FINALA MICĂ

Sâmbătă 14 iulie

17,00 la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg)

FINALA

Duminică 15 iulie

18,00, la Moscova (stadionul Lujniki).

Recomandarea CIAO.RO