Acasă » Știri » NU E BANC! Cât costă 1 kg de pepeni de Dăbuleni la tarabă versus direct de la producător

NU E BANC! Cât costă 1 kg de pepeni de Dăbuleni la tarabă versus direct de la producător

De: Mihaela Ioana 12/06/2025 | 22:38
Cu cât se vinde 1 kg de pepeni de Dăbuleni. Sursa foto: Profimedia

Nu, nu este o glumă! Cât a ajuns să coste un kilogram de pepeni de Dăbuleni la tarabă versus direct de la producător? Vă prezentăm cele mai noi informații! Iată despre ce este vorba!

Iubitorii pepenilor verzi, recunoscuți drept cei mai dulci din țară, au motive de bucurie! Deși primăvara a fost mai rece și vremea schimbătoare a întârziat puțin sezonul, primele recolte de pepeni de Dăbuleni sunt deja disponibile în piețe.

Din cauza temperaturilor scăzute de la începutul primăverii, producătorii au început recoltarea pepenilor cu aproximativ două săptămâni mai târziu decât în anii trecuți. Acum, însă, pepenii crescuți pe solurile nisipoase din sudul țării, în special în județul Dolj, în localitățile Călărași, Dăbuleni și Sadova, au ajuns pe tarabe.

Experiența cultivatorilor care activează de peste 50 de ani și condițiile favorabile de climă contribuie la calitatea superioară a acestor pepeni. Prețul unui kilogram de pepene direct de la producător se situează în jurul a 3 lei. În piețe, însă, la tarabe, prețul poate fi aproape dublu, din cauza costurilor și adaosurilor.

Nu putem să nu aducem în discuție faptul că județul Dolj rămâne unul dintre cei mai importanți producători de pepeni verzi, asigurând circa 20% din producția națională. Deși pepenii se mai cultivă și în alte regiuni ale țării, precum Transilvania, Moldova sau Banat, pepenii de Dăbuleni sunt recunoscuți pentru dulceața și savoarea lor unică.

Citește și: Cât costă 1 kg de vinete în Mega Image București. Reacția APC: „E mai scump ca în Bruxelles, capitala Uniunii Europene!”

Cât costă porumbul dulce

Dacă până de curând porumbul dulce era un produs accesibil, cumpărat cu ușurință în cantități de 3-4 știuleți pentru câțiva lei, situația s-a schimbat în mod considerabil în acest an. În prezent, în supermarketurile din București, un singur știulete de porumb se comercializeză la prețul de 4,99 lei, iar în unele magazine prețul unui kilogram a ajuns la aproape 20 de lei.

„1 euro… așa o fi și în Italia,Spania,Franța…????”, „La mare 2 euro, așa că… ”, „înseamnă că există cerere… și unii dau cât nu face…”, sunt câteva dintre comentariile internauților.

Citește și: Iulian din Iași a cumpărat un kaiser din LIDL, la reducere, la 12,73 lei. Cât a trebuit să plătească la casă, de fapt

Urmărește Cancan.ro pe Google News
×